Logo Izbica Kujawska

Zabytki

Kościół parafialny pw. św. Stanisława BM w Modzerowie.

 

 

 

Parafię w Modzerowie utworzono w 1591 r. (wcześniej wystawiono tam drewniany kościół). W XVII w. dostawiono do kościoła murowaną zakrystię. Drewniana świątynia była wielokrotnie remontowana. Obiekt podniesiony z ruin przez właściciela dóbr izbickich, Kacpra Skarbka (1796 r.). Wewnątrz: ołtarz główny, chrzcielnica, ambona (XVII-wieczne).

 

 

 

 

Kościół pw. Św. Floriana na „Pustyni” obok Izbicy Kujawskiej

 

 

 

Drewniany kościół, fundowany w miejscu kultu pogańskiego. W XVIII w. zamieszkiwali tam pustelnicy. Obiekt podniesiony z ruin przez właściciela dóbr izbickich, Ksawerego Zboińskiego (1816 r.) Restaurowano go w latach powojennych. W świątyni:  obrazy i rzeźby z XVIII w.

 

 

 

 

Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Izbicy Kujawskiej.

 

 

 

Parafia w Izbicy Kujawskiej powstała w pierwszej połowie XII w. Kościół, z początku drewniany, miał za swoich patronów św. Floriana i Mateusza. Kościół murowany w stylu gotyckim powstał około połowy XV w. (dodano wezwanie Wniebowzięcia NMP). Gotycka świątynia była wielokrotnie palona i odbudowywana. Na początku XX w. powiększono ją o kruchtę, zakrystię, dzwonnicę  i kaplicę (ostatni generalny remont: lata 1980-1986). W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Izbickiej zwany „Coronatą”.

 

 

 

 

Kościół parafialny pw. św. Małgorzaty PM w Błennie.

 

 

 

Parafia w Błennie powstała w XIV w. Przez wiele stuleci istniał w Błennie kościół drewniany(po zniszczeniach wielokrotnie odbudowywany). Obecny, murowany z dwukondygnacyjną wieżą wybudowano w latach 1861-1877. W świątyni m.in.: chrzcielnica i rzeźby świętych (XVIII-wieczne).

 

 

 

 

Kościół ewangelicki w Izbicy Kujawskiej.

 

 

 

Świątynia murowana, w stylu neogotyckim z lat 1907-1909.  W 1906 roku wbudowano kamień węgielny pod budowę kościoła. W 1909 r. odbyła się uroczystość wyświęcenia i oddania świątyni do użytku. Obiekt mierzył 77 stópdługości, 35 stóp szerokości (wieża kościelna 110 stóp wysokości). W latach świetności  posiadał w wyposażeniu: ołtarz, obraz ołtarzowy (kopia obrazu Biermannsa "Wniebowstąpienie Chrystusa - Himmelfahrt Christi"), ambonę, ławki kościelne, gotycką chrzcielnicę.  W 1910 r. Izbica stała się filiałem. Kościół pełnił swe funkcje do początku lat 70-tych XX w. Obecnie obiekt jest własnością prywatną.

 

 

 

 

Synagoga w Izbicy Kujawskiej

 

 

 

Świątynia powstała w miejscu obiektu drewnianego, który w 1847 r. znajdował się w złym stanie technicznym. Budowę murowanej synagogi rozpoczęto w 1880 r. Została oddana do użytku w 1888 r., choć prace wykończeniowe trwały do 1895 r. Wzniesiono ją w stylu klasycystycznym, na planie prostokąta, z absydialnym aneksem i prostokątną przybudówką, stanowiącą przedsionek. Po wojnie obiekt wykorzystywany był na sklep i magazyn meblowy. Obecnie obiekt  stanowi własność prywatną.

 

 

 

 

Dwór w Izbicy-Zagrodnicy

 

 

 

Dawny dwór szlachecki, wielokrotnie przebudowany. Od połowy XVIII w. był siedzibą dziedziców izbickich. W nim, według legendy, zamieszkiwała przez kilka lat Tekla Justyna z Krzyżanowskich, późniejsza matka Fryderyka Chopina. Czasy świetności przypominają: jedna z bram wjazdowych z XIX w. i pozostałości okazałego parku. W 1929 roku dziedziczka Zdzisława Maria Aniela Wodzińska przekazała dwór wraz z częścią majątku Stowarzyszeniu Charystów Diecezji Włocławskiej, a ci w 1935 r. przekazali nieruchomość Zgromadzeniu Orionistów. Obecnie, księża orioniści prowadzą w nim Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych.

 

 

 

 

Dwór w Mchówku (XIX w.)

 

 

 

Dawna własność Zaborowskich. W wojnie obronnej 1939 r., znajdował się w nim sztab Armii  Poznań. Generał Tadeusz Kutrzeba ustalał w jego murach strategię działań nad Bzurą.

 

 

 

 

Dwór w Szczkowie

 

 

 

Wybudowany w 1929 r. Obecnie: filia Szkoły Podstawowej w Szczkowie.

Burmistrz Izbicy Kujawskiej Zaprasza

ZGŁOSZENIE STRAT W UPRAWACH

Wypełnij Odpowiedzi

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.